TELEVİZYON dünyasının en önemli yapımcılarından biri olan Wes, giderek azalan raytingler karşısında, Amerika’nın en beğenilen haber spikeri Jennifer’ı popüler bir “reality show”un sunucusu haline dönüştürür.

Bu arada, Orta Amerika’da bir evi paylaşmakta olan dört genç, gerçek dünyanın menfaatleri üzerine ateşli kavgalara tutuşmaktadırlar: Merv, bir türlü mutfağı temiz bırakmamakta; içlerinden biri sürekli Alice’in yoğurdunu yemektedir. Ayrıca uzun zamandır ev kirasını da ödeyememektedirler.

Televizyon dünyasındaki “reality show” takıntısı üzerine bir kara komedi... Bizim Ev, en çarpıcı krizi bile çekici bir eğlenceye dönüştürmeye niyetli, medya takıntılı bir kültürün nefis, iğneleyici komedisidir.

Hayat gerçeği, televizyon gerçeğiyle çarpıştığında, kendimizi bir milleti bir araya getirip perçinleyen bir dramanın merkezinde buluruz.

Bizim Ev, en çarpıcı krizi bile çekici bir eğlenceye dönüştürmeye niyetli, medya takıntılı bir kültürün nefis, iğneleyici komedisidir. Theresa Rebeck’in yazdığı Eda Söylerkaya’nın dilimize çevirdiği, Tufan Karabulut’un yönettiği, dekor tasarımını Beylüldane Tor'un, kostüm tasarımını Hale Eren'in, ışık tasarımını Gökhan Tiryaki'nin yaptığı “Bizim Ev”de başlıca rolleri Tufan Karabulut, Bahar Şenbahar, Deniz Salman, Arda Kavaklıoğlu, Burcu Alp, Suzan Acun ve Uluç Özkök paylaşıyor.

The Best betting exchange http://f.artbetting.net/
Full reviw on bet365 b.artbetting.net by artbetting.net

OYUNUN YAZARI HAKKINDA...

THERESA Rebeck, eserleri Amerika’dan yurtdışına kadar geniş bir yelpazede sahnelenmiş bir oyun yazarıdır. New York’ta prodüksiyonu yapılan oyunlarından Seminar Golden Theatre’da; Mauritius Manhattan Theater Club tarafından Biltmore Theatre’da; The Scene, The Water’s Edge, Loose Knit, The Family of Mann ve Spike Heels Second Stage’de; Bad Dates, The Butterfly Collection ve Our House Playwrights Horizons’ta; The Understudy Roundabout Theatre Company tarafından Laura Pels Theater’da; View of the Dome ise New York Theatre Workshop’ta sahnelenmiştir. Ortak yazarı olduğu ve 2003’te Pulitzer Ödülü finalisti olan Omnium Gatherum, Humana Festivali’nde gösterilmiş ve Variety Arts Theatre’da sergilenmiştir. En son oyunu Poor Behavior, 2011’de Los Angeles’taki Mark Taper Forum’da prömiyerini yapmış, Dead Accounts ise Cincinnati Playhouse’un prodüksiyonuyla ilk kez Ocak 2012’de sahnelenmiştir. Seminar, Broadway’de oynanmaya devam etmektedir.
Rebeck’in sahnelenen eski oyunlarının tamamı, Smith and Kraus tarafından Theresa Rebeck: Complete Plays, Volumes I, II ve III adıyla basılmış; prova baskıları ise Samuel French ve Playscripts’ten çıkmıştır. Rebeck’in, yazarlık ve gösteri dünyasıyla ilgili mizahi denemelerinin yer aldığı Free Fire Zone adlı basılmış bir kitabı da bulunmaktadır. Ayrıca American Theatre Magazine’de yazmış ve Harvard Review’de oyunlarından bölümler yayınlatmıştır. İlk romanı Three Girls and Their Brother Nisan 2008’de, ikinci romanı Twelve Rooms With A View ise Mayıs 2010’da Random House/Shaye Areheart Books tarafından basılmıştır.
Rebeck, Dream On, Brooklyn Bridge, L.A. Law, American Dreamer, Maximum Bob, First Wave ve Third Watch adlı televizyon dizilerinde senarist; Canterbury’s Law, Smith, Law and Order:Criminal Intent ve NYPD Blue dizilerinde ise senarist/yapımcı olarak görev almıştır. Çekilen sinema filmleri arasında Harriet the Spy ve Gossip, bağımsız filmleri arasında ise Sunday on the Rocks ve oyunu The Scene’in uyarlaması olan Seducing Charlie Barker yer almaktadır.
NYPD Blue dizisi ile Mystery Writer’s of America’s Edgar Ödülü, En İyi Dram Dizisi Bölümü dalında Amerikan Yazarlar Birliği Ödülü, Hispanic Images Imagen Ödülü ve Peabody Ödülü almıştır. Family of Mann ile Ulusal Tiyatro Konferansı Ödülü, The Bells ile 2003’te William Inge Yeni Sesler Oyun Yazarlığı Ödülü kazanmıştır. Mauritius ise ilk kez sahnelendiği Boston’s Huntington Theatre prodüksiyonuyla 2007 IRNE En İyi Yeni Oyun Ödülü ve Eliot Norton Ödülü’ne layık görülmüştür.
Cincinnati’li olan Rebeck, Brandeis Üniversitesi’nden Oyun Yazarlığı dalında Güzel Sanatlar Master derecesine, Viktorya Dönemi Melodramı dalında ise doktora derecesine sahiptir. Dramatists Guild’de kurul üyesi, Harvard Review’da destekleyici editör, Roundabout Theatre Company’de ise ortak sanatçı unvanı taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Brandeis Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde ders vermiş olan yazar, Brooklyn’de eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır.


BİZİM EV

"Our House"

Kara Komedi, 2 Perde

Yazan: Theresa Rebeck
Çeviren: Eda Söylerkaya
Yöneten: Tufan Karabulut
Dekor: Behlüldane Tor
Kostüm: Hale Eren
Işık: Gökhan Tiryaki


Oynayanlar
Wes: Tufan Karabulut
Jeniffer: Bahar Şenbahar
Stu: Deniz Salman
Merv: Arda Kavaklıoğlu
Alice: Burcu Alp
Grigsby: Suzan Acun
Vince: Uluç Özkök


Reji Asistanları: Serap Koçer
Evrim Bağcı
Işık Realizatörü: Burak Yeşilova
Sahne Teknisyeni: Baran Bektaş
Grafik Tasarım: Deniz Şensöz
Fotoğraf: Erhan Kaya


Genel Sanat Yönetmeni
Tufan Karabulut

Sn. Tufan Karabulut, oyunu ve oyunculuğu, sahneye koyuşu çok beğendim. Hepinizi kutlarım. DEMET TANER


Oyunculukların hepsi özenli ve başarılıydı, oyunun sahnelenişinin titiz bir çalışma ürünü olduğu kesin. Metin ise bize biraz yabancı gelecek yanları olmakla birlikte "reality show"'lara ve televizyonun toplum üzerindeki olumsuz etkilerine gönderme yapması nedeniyle o kadar da dışımızdan değildi, ancak bence metin daha iyi olabilirdi. Bazı sahnelerde "in your face" dozu oldukça yüksekti, bence o sahneler olmasa oyun daha az etkili olmazdı, o nedenle olmamalarını tercih ederdim. Genel itibariyle güzel bir oyundu, Tiyatro Fora'nın özenli tiyatro anlayışını daha önceki oyunlarından da zaten biliyoruz. SERAY ANIL


Pazar günkü oyun çok güzeldi. Çok başarılısınız :))))) 16 Aralık BMKM'deki... AYFER KILIÇ


Gördüğüm en iyi medya eleştirisi. İzlemesem çok şey kaybederdim. Fora'nın bence en iyi oyunlarından biri. Tebrik ederim. AKIN GÖKSU


'Bizim Ev' bence bu sezonun en çarpıcı oyunu. Herkese tavsiye ediyorum. Reji ve oyunculuklar mükemmeldi. Özellikle ikinci perdeyi soluksuz izledik. Emeğinize yüreğinize sağlık! A. TOLGA YILMAZ


Bizim Ev: Sert, agresif ama gerçek! Teşekkürler. SEVGİ HANTAL


Salonumuzda ağırladığımız Tiyatro Fora'ya hayran kaldık. İzlemeyenlere tavsiye ederiz. ODA TİYATROSU


 'Bizim Ev' oyununu 12 Ocak 2013 akşamı izledik, oyunu beğendik. Ellerinize sağlık! F. Teoman MERİÇLİ


'Bizim Ev' güzel bir oyun ama dünkü gösterimde daha tempolu olabilirdi. Emeğinize sağlık! Kaşif MERİÇLİ


Merhaba, dün oyununuzu izledim. Tebrik edemedim. Nefessiz izledim. Emeğinize sağlık. Bayıldımmm. :) Didem AKÜLKER


Muhteşemsiniz, Tufan bey... Yıllardır seçtiğiniz oyunlarla, yönetmenliğiniz ve oyunculuğunuzla bizi Tiyatro Fora'nın sadık bir izleyicisi yaptınız. Bizim Ev'i de merakla bekliyorduk. Arkadaşlarımla 3 Şubat'taki oyununuzu izledik. Yine tek kelimeyle birinci sınıf bir iş çıkarmışsınız. Sizi ve ekibinizi yürekten kutluyorum. İyi ki varsınız! FÜSUN ÖZGEN


'Bizim Ev' oyununda 'Jennifer' karakterini canlandıran Bahar Şenbahar, NTV'de Yekta Kopan'ın hazırlayıp sunduğu 'Cumartesi' programının konuğuydu. Şenbahar, programda oyun ve ekip hakkındaki soruları yanıtladı. Videoya tıklayarak programı izleyebilirsiniz.

www.bigtheme.net